Wady i zalety brania kredytu w oddziale banku

Choć branie kredytu przez internet staje się coraz popularniejsze, to wielu Polaków wciąż preferuje wnioskowanie o finansowanie w oddziale. Obie formy mają swoje wady i zalety, jednak w tym tekście przyjrzymy się dokładniej tej „tradycyjnej”. Oto, co musisz wiedzieć przed udaniem się do placówki banku w celu złożenia wniosku o kredyt.

Zalety brania kredytu w oddziale banku

Biorąc jakikolwiek kredyt – bez względu na jego wartość i czas trwania – klient musi liczyć się z tym, że instytucja zbada jego zdolność kredytową zanim podejmie decyzję. Ma to miejsce zarówno w przypadku takiego branego przez internet, jak i w stacjonarnej placówce. Jednak dzięki temu, że pojawiamy się w oddziale z odpowiednimi dokumentami możliwymi do ocenienia zdolności, taki kredyt może być przyznany na większą kwotę i więcej lat. W przypadku kredytu przez internet, gdzie wystarczy przesłać skan dowodu osobistego i złożyć oświadczenie co do uzyskiwanych przychodów, bank podejmowałby duże ryzyko, udostępniając większą gotówkę. Jednak w sytuacji, kiedy wszystkie dane dotyczące klienta są udokumentowane, decyzja jest o wiele prostsza.
Kolejna kwestia to o wiele szersza oferta dostępna w placówce. Przez internet możemy dostać jedynie kredyt gotówkowy, zaś jeśli chcemy starać się np. o kredyt hipoteczny, konsolidacyjny lub z jakimkolwiek innym zabezpieczeniem, to musimy liczyć się z koniecznością pojawienia się w oddziale. Poza tym, składając wniosek w banku stacjonarnym, mamy możliwość negocjacji warunków, z oprocentowaniem na czele. Pracownik instytucji ma bowiem wgląd np. w to, czy dany kredytobiorca był już wcześniej klientem danego banku, a także czy wywiązywał się z wcześniejszych zobowiązań, co pozwala na obniżkę marży finansowania.
Kredyt w oddziale banku

Wady kredytu w placówce

Największym minusem brania kredytu w oddziale jest konieczność dojechania do banku, co często może stanowić kłopot. Innym ograniczeniem są godziny otwarcia placówki – przez internet kredyt można wziąć o każdej porze, z każdego miejsca na świecie. Poza tym takie finansowanie zazwyczaj wiąże się z przedstawieniem wielu dokumentów, których skompletowanie może być czasochłonne i przedłużyć całą procedurę kredytową.