Kredyt gotówkowy na dowolny cel – na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania dodatkowych środków, które można przeznaczyć na dowolny cel. W ofercie ma go niemal każdy polski bank, co oznacza, że wybór jest naprawdę szeroki! Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy? Na jak długi okres można go wziąć? Czy wymagane są zabezpieczenia? Sprawdź poniżej!

Oprocentowanie i RRSO kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy zazwyczaj dostępny jest bez dodatkowych zabezpieczeń – np. w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, gdzie stanowi je nieruchomość. Z tego względu oprocentowanie kredytów gotówkowych nie należy do najtańszych, w porównaniu z innymi rodzajami zobowiązań. Dzieje się tak również ze względu na fakt, że kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, z którego realizacji banki zazwyczaj nas nie sprawdzają.
Oprocentowanie nie jest jednak jedyną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Bardzo pomocnym parametrem jest RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zbiera ona wszystkie opłaty związane z kredytem i przedstawiona jest jako wartość procentowa kredytu, jaką klient musi zapłacić w ciągu roku. Innymi słowy, wystarczy porównać jeden warunek, by znaleźć najtańszy kredyt. Co więcej, za pomocą RRSO można porównywać nie tylko kredyty gotówkowe, lecz także pożyczki – również te pozabankowe, o ile mają taki sam czas trwania.
Oprocentowanie

Dłuższy czy krótszy okres kredytowania?

To, na jak długo można wziąć kredyt gotówkowy, zależy od konkretnych banków. Jednak w większości minimum to 3 miesiące, a maksimum – 10 lat. Każda opcja – zarówno krótkiego, jak i dłuższego okresu kredytowania – ma swoje wady i zalety. Im dłuższy kredyt, tym niższa miesięczna rata, a także większa zdolność kredytowa. Aby więc nieco złagodzić regularne obciążenie domowego budżetu, warto wydłużyć okres kredytowania.
Z drugiej strony, im więcej rat musimy zapłacić, tym wyższe całkowite koszty kredytu – za każdym razem naliczana jest bowiem prowizja i inne dodatkowe opłaty. Wybierając czas spłacania kredytu, musimy więc zdecydować, czy chcemy zaoszczędzić w dłuższym okresie i tym samym mniej zapłacić bankowi za zobowiązanie, czy przeznaczać jak najniższe kwoty na uiszczenie comiesięcznych rat.