Kredyt hipoteczny – na co można go przeznaczyć?

Kredyt hipoteczny większości klientów kojarzy się z dofinansowaniem zakupu mieszkania i właśnie na taki cel lwia część Polaków go przeznacza. Tymczasem zobowiązanie to wcale nie musi oznaczać nabycia nowego lokum. W każdym przypadku jednak, aby je otrzymać, trzeba dysponować wkładem własnym i odpowiednią zdolnością kredytową.

Co to jest kredyt hipoteczny?

W ogólnym rozumieniu, kredytem hipotecznym jest każde zobowiązanie celowe, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, a konkretniej – wpis hipoteki do księgi wieczystej. I owszem, celem, na który można przeznaczyć środki pozyskane z takiego kredytu, musi dotyczyć konkretnej nieruchomości, jednak niekoniecznie jej zakupu. Co bardzo istotne, wnioskując o kredyt hipoteczny, musimy dokładnie sprecyzować nie tylko to, w jaki sposób go wykorzystamy, lecz także doprecyzować, którego domu czy mieszkania będzie dotyczyć, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Następnie będziemy przez bank dość szczegółowo rozliczani z realizacji celu kredytu.
Dzieje się tak dlatego, że kredyty hipoteczne udzielane są na bardzo wysokie kwoty, sięgające setek tysięcy złotych, oraz na maksymalnie 35 lat. Takie zobowiązanie to dla banku duże ryzyko – musi więc dopilnować, czy pieniądze wykorzystywane są w deklarowany sposób.
Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na dom i mieszkanie

Jak wspomnieliśmy, ten rodzaj kredytu wcale nie musi oznaczać kupowania nowego mieszkania. Za środki z kredytu hipotecznego z powodzeniem kupisz także lokal czy dom na rynku wtórnym. A jeśli już o domach mowa, to pieniądze z banku możesz też przeznaczyć na budowę domu, bez względu na to, czy będzie to metoda gospodarcza, czy z udziałem specjalistów. Za kredyt hipoteczny kupisz też działkę budowlaną, na której może stanąć Twój przyszły dom.
Inwestycje z udziałem kredytu hipotecznego nie muszą być jednak wcale takie kosztowne. Czy wiedziałeś bowiem, że możesz go przeznaczyć też na remont mieszkania czy domu, a także na adaptację pomieszczenia do celów mieszkaniowych? Zakres jest naprawdę szerszy, niż mogłoby się wydawać! O szczegółowych celach, na jakie możesz przeznaczyć kredyt hipoteczny, zawsze przeczytasz w regulaminie konkretnej oferty – mogą się one bowiem różnić w zależności od banku.